Нацбанк розглядає можливість подальшого послаблення валютних обмежень

пишний

У Національному банку вивчають можливість подальшого послаблення валютних обмежень, зокрема, розглядають питання дозволу на репатріацію "нових" дивідендів.

Про це розповів голова Національного банку Андрій Пишний за підсумками VІ Міжнародного форуму корпоративних директорів.

"Виокремлю дві теми з обговорення, які цікавили чи не найбільше. По-перше, подальше пом’якшення валютних обмежень, зокрема репатріація "нових" дивідендів. Дуже актуальна тема для бізнесу. І спочатку скажу про загальний трек. Валютна лібералізація – це саме той вектор, який ми бачимо перед собою. Ми готові поступово повертатися до ринкових умов функціонування й рухаємося в цьому напрямі досить активно, розуміючи, що бізнесу потрібно більше свободи дій", – сказав Пишний.

Він додав, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну НБУ вже 54 рази переглядав установлені обмеження, востаннє 30 листопада, коли, зокрема, були забезпечені нові можливості страхування експорту через порти України.

"Наразі ми майже завершили реалізацію першого етапу Дорожньої карти пом’якшення валютних обмежень. Попереду ще два. Зараз ми розглядаємо питання дозволу на репатріацію "нових" дивідендів. Ми глибоко аналізуємо його, працюємо над формуванням найприйнятнішого дизайну й етапності пом’якшення", – зазначив Пишний.

Водночас, він не дав жодних запевнень щодо строків реалізації. Будь-які кроки в цьому напрямі здійснюватимуться лише тоді, коли будуть сформовані належні стійкі передумови, без ризиків для макрофінансової стабільності, сказав голова НБУ.

Другим питання було поліпшення якості корпоративного управління.

"Державні банки потребували реформи корпоративного управління. Можу засвідчити, що ми впоралися з цим завданням. Так, ситуація в розрізі банків відрізняється, залишаєтся проблематика, яка вимагає реагування, але в цілому корпративне управління державних банків, наразі, знаходиться на абсолютно новому рівні", – зазначив Пишний.

За його словами, пройдено вже другие етап – оновлено склад наглядових рад, залучивши в банківський сектор надзвичайно якісну експертизу.

"Тепер наглядові ради мають виконати свою функцію і відпрацювати зі 100% коефіцієнтом корисної дії, насамперед щодо здійснення стратегічного планування. Ми не можемо жити в стратегічній рамці, яка була встановлена ще в березні 2022 року. Ефективна стратегія повинна враховувати контекст, поточний стан, нові виклики і перспективи, оцвнку стійкості і чіткий розподіл сфер. Це компетенція наглядових рад. І ми на них розраховуємо", – підкреслив голова Нацбанку.

Він зауважив, що таке концентрування уваги на державних банках змістило фокус від решти сектору.

"Однак ми вважаємо, що рівень корпоративного управління в приватних банках також має бути суттєво поліпшений, тому ми розпочади серію зустрічей з наглядовими радами системно важливих банків. Водночас важливо підкреслити, що сьогодні банки перебувають у хорошій формі. В цьому ми впевнилися під час оцінки стійкості 20 найбільших банків, яку майже завершили", підсумував Пишний.

Реформа корпоративного управління поширюватиметься не лише на банки, а й на небанківський сектор. У 2024 році до реформування залучатимуться страховики, фінансові компанії та кредитні спілки.

Автор: Галина Ялівець