Казахстан таємно продав Росії частку в одному з найбільших світових родовищ урану,

росатом

Наприкінці минулого року російський атомний монополіст "Росатом" таємно придбав частку у родовищі "Будьонівське", яке у майбутньому може стати стане найбільшим у світі джерелом урану.

Найбільша урановидобувна компанія світу "Казатомпром" змушена була поступитися частиною родовища під тиском Фонду національного добробуту "Самрук-Казина", внаслідок чого звільнилися одразу кілька її керівників, повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела.

Агентство зауважує, що "Казатомпром" за півтора роки втратив двох голів правління, а також директорів з фінансів, виробництва та комерції, оскільки менеджмент компанії виступав проти таємної угоди з росіянами.

Побіжно про неї згадується лише у фінансовому звіті "Казатомпрому" за 2022 рік, але і там "Росатом" не вказаний як покупець.

Через державний фонд "Самрук-Казина" уряд Казахстану володіє 75% акцій "Казатомпрому", решта акцій якого знаходяться в обігу на Лондонській фондовій біржі та казахстанській біржі "Астана".

За даними джерел агентства, менеджмент "Казатомпрому" вважав, що приховування інформації про угоду може порушити їхні обов’язки.

Читайте також: Росія не може збудувати новий атомний криголам через втрату заводу в українському Краматорську

Ймовірно, угода обговорювалася кілька років. Наприкінці минулого року "Казатомпром" за дорученням державного фонду не використав своє першочергове право на придбання у держави 49% акцій підприємства, що розробляє 6 і 7 блоки на "Будьонівському" родовищі, стверджують джерела Bloomberg. Це дозволило "Росатому" втрутитися та купити цю частку.

На Росію припадає половина світових потужностей зі збагачення урану, вона постачає паливо для ядерних реакторів по всьому світу, але покладається на імпорт казахської руди для своїх заводів. Придбання частки у "Будьонівському" родовищі, яке через три роки забезпечуватиме понад 10% світового видобутку урану, допоможе "Росатому" отримати стабільне джерело сировини.

Як повідомлялося, на початку лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження економічних санкцій щодо російської корпорації "Росатом" та 199 компаній, що входять у структуру цієї корпорації.

Водночас Франція, Угорщина та Болгарія блокують санкції Євросоюзу проти російської атомної енергетики.