03.08.2020

Вчені розгадали секрет стародавнього інструменту - він повністю змінив життя людей

Команда вчених з Тюбінгенського університету (Німеччина) і Університету Льєжа (Бельгія) розгадала призначення інструменту, виготовленого людьми кам’яного віку з кістки мамонта. Виявилося, що він був призначений для плетіння мотузок.

Об этом сообщает Футляр от виолончели


Про це пише The Guardian.


Артефакт виявили археологи в печері Холі Фельс на південному заході Німеччини. Аналіз показав, що його вік становить близько 40 тисяч років. Даний інструмент виготовляли з кістки мамонта.


Його довжина становить 20 сантиметрів. Особливістю є чотири отвори, просвердлені з дивовижною точністю і симетрією. Спочатку вчені позначили його як предмет для ритуальних церемоній. Втім, це звичайна практика — коли немає можливості достовірно ідентифікувати предмет, його позначають як культовий.


Археологам знадобилося чимало часу, щоб встановити призначення таємничого артефакту. Відповідь вони буквально знайшли дослідним шляхом. Виявилося, що це був зовсім не ритуальний музичний інструмент і навіть не кийок, що підкреслював високий статус вождя племені, а передове пристосування для плетіння мотузок і шпагатів.


У своєму дослідженні археологи відзначають, що використання цього інструменту повністю змінило людське життя і продуктивність в доісторичні часи. Досягнення в технології виробництва мотузки дозволили людям відмовитися від примітивного зв’язування, наприклад, виноградних лоз і коренів.


Для доставки важких туш убитих на полюванні великих тварин люди почали використовувати звиті ними мотузки і канати. Упродовж віків технологія модифікувалася, але ми досі користуємося закладеними в доісторичні часи основами. За словами дослідників, даний інструмент кам’яного віку допоміг зробити величезний прорив в технології виготовлення канатів.


Вони також відзначають, що для людей кам’яного віку це був гігантський інструмент. Те, що їм можна було б користуватися і зараз, довели експерименти. Співробітники Університету Льєжа створили бронзову репліку, щоб не пошкодити сам артефакт. Вони використовували різну сировину.


Рослинні волокна простягали через отвори, що дозволяло створювати чотири окремі скручених нитки. Далі з цих ниток вчені виготовляли мотузки, шпагати і навіть пряжу. Вони відзначають, що це найбільш ранній з відомих науці інструментів для виготовлення мотузки.


Фото: University of Tubingen


За словами співавтора дослідження Вірля Ротса, його вплив на історію розвитку людства міг бути воістину революційним. Адже це відкрило перед людьми нові можливості у виробництві луків і стріл, рибальських і мисливських мереж і пасток, в створенні поліпшеного одягу і пристосувань для транспортування продуктів харчування.


Як писав "Апостроф", під час дослідницьких робіт в Гньоздовському археологічному комплексі Смоленської області (РФ) виявили навершя меча часів вікінгів і стародавні артефакти.


Джерело статті: “https://apostrophe.ua/ua/news/society/culture/2020-08-03/uchenyie-razgadali-sekret-drevnego-instrumenta---on-polnostyu-izmenil-jizn-lyudey/205380”

Scroll to Top